Ptaki latające zwierzęta pokryte piórami notatka

Pobierz

Najbardziej charakterystyczną cechą ptaków jest posiadanie skrzydeł.. Ciało ptaka o opływowym kształcie pokryte jest piórami stanowiącymi izolację termiczną.. PRZYSTOSOWANIE PTAKÓW DO AKTYWNEGO LOTU: UKŁAD NERWOWY.. SOWY Z tego rzędu wywodza sie m.in Głuszec Przodkowie kury domowej Obejmuje ptaki o zróznicowanym wygladzie, takie jak Dropie Biegacze Łyski Żurwaie Tworza go ptak drapieżne o8.06 Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami Czego możesz się spodziewać na maturze?. Ptaki są stałocieplne.. Podział systematyczny ptaków str. 386 Gromada: ptaki Podgromada: praptaki + ( jednostka wymarła) Podgromada: ptaki właściweCo ciekawe, w przeciwieństwie do innych orłów, ich nogi są pokryte piórami.. CELE LEKCJI: - wymieniam i omawiam ewolucyjne zmiany układów narządów ptaków względem gadów - wyjasniam adaptacje ptaków do lotu ( podwójne oddychanie , budawa serca , szkieletu, redukcja narządów wewnetrznych , metabolizm kwasu moczowego)Zwierzęta aktywnie latające i nielatające.. Na zdjęciach wygląda bardzo niepozornie, w rzeczywistości jest jednym z największych współczesnych ptaków.. Pióra ptaków dzieli się na puchowe i konturowe - pokrywowe, lotki i sterówki.Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi ptaków i rozwiąż kartę pracy nr 4 Temat lekcji: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami.. Ciało maja pokryte piórami, Ciało maja pokryte piórami, które pomagają w utrzymaniu stałej temperatury ciała - ptaki są stałocieplne.Temat: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami..

Ptaki-latające zwierzęta pokryte piórami.

Występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne.. Ptaki są rozdzielnopłciowe i cechuje je wyraźny dymorfizm płciowy.. - brak gruczołów potowych.zmniejszenie masy ciała: brak zębów, kości pneumatyczne, kamyki w żołądku, szybkie trawienie, brak pęcherza moczowego,brak prawego jajnika i jajowodu, zmiany masy jąder zwiększenie siły nośnej: skrzydła, lotki, sterówki mocne kości: brak chrząstek, zrośnięty odcinek piersiowy iPTAKI- latające zwierzęta pokryte piórami.. Malarze umieszczali je na obrazach jako symbol wolności, waleczności i dostojeństwa.. Wiele ptaków migruje na znaczne odległości.Ptaki są stałocieplnymi kręgowcami należącymi do owodniowców , które przystosowały się do lotu .. Trzecie miejsce na liście najszybszych ptaków zajmuje cała rodzina: Apus, którego uderzenia skrzydeł pozwalają im podróżować z prędkością od 105 do 125 mil na godzinę.Plik ptaki latające zwierzęta pokryte piórami.pdf na koncie użytkownika mollysaenz • Data dodania: 21 lis 2018Drop olbrzymi (Ardeotis kori) - najcięższy ptak latający.. Zbudowane są z osi oraz chorągiewki.2.. UKŁAD KRĄŻENIA.. Wędrówki ptakówUszy ptaków nie posiadają małżowin usznych, ale są pokryte piórami, chociaż u niektórych ptaków, np. u puszczykowatych z rodzaju Asio, Bubo i Otus pióra te tworzą kępki przypominające małżowiny uszne.PTAKI - są zwierzętami lądowymi ale mogą żyć w różnych środowiskach..

Ciało pokryte piórami.

Ptaki oddychają płucami, do których przyłączone są worki powietrzne , magazynujące tlen i zapewniające jego stały dopływ.Ciało ptaka o opływowym kształcie pokryte jest piórami stanowiącymi izolację termiczną oraz zapewniającymi dużą powierzchnię nośną w czasie lotu.. Wszystkie ptaki są jajorodne.. STRONA GŁÓWNA.. Ptaki są to stałocieplne, opierzone kręgowce, które posiadają zdolność aktywnego lotu.. Wiele z nich znajduje się na herbach państw.. Wyróżnia się pióra konturowe i puchowe.TEMAT: Ptaki - kręgowce zdolne do lotu.. Występuje u nich zapłodnienie wewnętrzne.. Uczeń: - wymienia cechy charakterystyczne ptaków w po wiązaniu ze środowiskiem i trybem życia; - opisuje przebieg czynności życiowych, w tym rozmnażanie się i rozwój ptaków;Pisklęta zagniazdowników są pokryte piórami i widzą tuż po wykluciu.. Piórami konturowymi są lotki, sterówki i pióra pokrywowe.. Są zwierzętami społecznymi - porozumiewają się przy pomocy wizualnych sygnałów oraz zawołań kontaktowych, jak i śpiewem .• ciało pokryte piórami ( umożliwiają latanie, nadają ciału opływowość, chronią przed utratą ciepła); • cienka, sucha skóra, bez gruczołów ( za wyjątkiem gruczołu kuprowego); • rurkowate, silnie unaczynione płuca połączone z workami powietrznymi - występujeTEMAT : Ptaki - latające zwierzeta pokryte piórami..

Po złożeniu jajTemat: Ptaki - latające zwierzęta pokryte piórami.

Ptaki mają cztery kończyny, przy czym przednie są przekształcone w skrzydła.. 1.Ptaki to kręgowce, których szczęki przekształcone są w dziób, a ciało jest pokryte piórami.. Wyróżnia się pióra konturowe i puchowe.. Pióra są wytworami naskórka.. Niektóre z nich odbywają sezonowe dalekie wędrówki.RZĄD: GRZEBIĄCE RZĄD:ŻURAWIE Obejmuje ptaki grzebiace w ziemi o którkich skrzydłch, ociężale latajce.. Najbardziej charakterystyczną cechą ptaków jest posiadanie skrzydeł, które są pokryte piórami.. Upierzenie, czyli pokrycie ciała piórami nadaje ptakom opływowy kształt ciała i umożliwia latanie.Temat: Ptaki - kręgowce, które latają.. W krwiobiegu ptaków krew żylna jest całkowicie oddzielona od tętniczej- serce ma 2 komory i 2 przedsionki.Wiele cech ptaków umożliwia im lot: ciało ptaków - pokryte piórami (lekkie, izolacja termiczna, płaszczyzna nośna; rodzaje: puchowe, pokrywowe, konturowe); kształt ciała - aerodynamiczny; szczęki - nie posiadają zębów; ostry dziób; przednie kończyny - skrzydła; kości - pneumatyczne (puste, wypełnione powietrzem);Ciało ptaka pokryte jest piórami puchowymi a następnie piórami pokrywowymi, pióra na skrzydłach to lotki a na ogonie to sterówki.. Pokryte są piórami piórami, które nadają im opływowy (aerodynamiczny) kształt i zwiększają ich powierzchnię podczas lotu..

Wszystkie ptaki są jajorodne.

(2 godziny lekcyjne) Podręcznik str. 377 Przeczytaj treści w podręczniku oraz uzupełnij notatkę.. Pomimo znacznie większej samodzielności ich rodzice także opiekują się potomstwem.. Dziś nauczysz się: wymieniad przystosowania ptaków do lotu; jak oddychają i rozmnażają się ptaki;Są ptakami słabo latającymi, ze względu na obecność w kościach szpiku kostnego, Mają dobrze rozwinięte umięśnione tylne kończyny, przystosowane do chodzenia i grzebania (trzy palce kierowane ku tyłowi, zakończone tępymi pazurami), Rozwinięte mięśnie piersiowe (nie służące do latania).. Niektóre z nich utraciły tę właściwość kosztem wtórnego przystosowania się do naziemnego lub ziemno-wodnego tryby życia.. - skóra ptaków jest delikatna i cienka.. Dlaczego właśnie ptaki wywarły tak ogromny wpływ na sztukę?PTAKI- latające zwierzęta pokryte piórami ROZMNAŻANIE I ROZWÓJ PRZYSTOSOWANIE PTAKÓW DO AKTYWNEGO LOTU: UKŁAD NERWOWY Ptaki są rozdzielnopłciowe i cechuje je wyraźny dymorfizm płciowy.. Jerzyki.. Pióra są wytworami naskórka.. O mnie ;) Zwierzak tygodnia ;) Moje Zdjęcia ;) Przystosowania ptaków do lotu .. W zależności od przyjętych klasyfikacji na świecie żyje od 9800 do 10 050 gatunków ptaków.. Już wiesz, że: ptaki sprawnie latają; spotykamy je w różnych środowiskach; w twoim otoczeniu są ptaki żyjące w Polsce przez cały rok, inne odlatują na zimę do ciepłych krajów, a jeszcze inne do nas przylatują.. Ptaki, jako siostrzany klad krokodyli, są jedynymi istniejącymi współcześnie przedstawicielami gadów naczelnych (archozaurów).. Ptaki rozmnażają się płciowo, są jajorodne i zwykle opiekują się młodymi.. Po złożeniu jaj następuje okres ich wysiadywania.Temat: Ptaki-latające zwierzęta pokryte piórami( 07.04 x2 godziny) Ptaki od dawna pobudzały wyobraźnię ludzi.. Ptaki to zwierzęta stałocieplne (38 - 44oC), okryte piórami, o przednich kończynach przekształconych w skrzydła (są homologiczne z kończynami przednimi pozostałych kręgowców).. Z boku może nieco przypominać czaplę ze względu na charakterystyczne pióra na głowie przypominające zaczeskę :).. KlasyfikacjaPtaki ( Aves) - ciekawostki..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt