Osiągnięcia starożytnego rzymu prezentacja

Pobierz

Wczoraj i dziś, wyd.. - wybierz temat - Abslutyzm oświecony w Rosji Absolutyzm w Austrii Absolutyzm we Francji Afryka - państwa Ameryka Łacińska Architektura i sztuka doby nowożytnej Architektura i sztuka gotycka Architektura i sztuka romańska Architektura i sztuka współczesna Ateny - system .Dla architektury Rzymu charakterystyczne są obiekty upamiętniające osiągnięcia wybitnych wodzów i władców; łuki tryumfalne, kolumny, obeliski a także pomniki (pomnik konny).. Opracowania tematów.. Uczniowie umieszczają na karteczkach (stopach) informacje dotyczące osiągnięcia (w dowolnej formie: notatka, mapa myśli, rysunek z komentarzem).Plik Bogowie starożytnego Rzymu i osiągnięcia techniczne Rzymian.ppt na koncie użytkownika Pallea • folder Prezentacje - historia • Data dodania: 27 kwi 2015Architektura rzymska ukształtowała się w znacznej mierze pod wpływem architektury hellenistycznej oraz architektury etruskiej.. Początkowo były to wzorce etruskie, następnie greckie, a w okresie cesarstwa wzorce rzymskie połączone z hellenistycznymi.Rzymianie przejęli wiele dobrych osiągnięć architektonicznych od Wschodu.. Jak narodziła się republika w Rzymie?Również sam fakt, iż Koloseum przetrwało niemal 2000 tysiące lat i współcześni ludzie mają możliwość podziwiania ogromnych jego fragmentów powinna budzi nasz respekt..

Ustrój starożytnego Rzymu.

c) Juliusz Cezar opracował kalendarz juliaoski.Tutaj miały miejsce najważniejsze uroczystości starożytnego Rzymu.. Następnym z kolei osiągnięciem jest Retoryka Rozwój retoryki w Rzymie wywołany był tak samo jak w Atenach przez stosunki cechujące miastopaństwo.Przedstaw osiągnięcia starożytnego Rzymu.. OSIĄGNIĘCIA CYWILIZACYJNE STAROŻYTNEGO RZYMU Rzym był państwem bardzo dobrze rozwiniętym cywilizacyjnie.. Głównie były to materiały budowlane takie jak: zaprawa murarska czy cegła.. Jak doszło do upadku republiki rzymskiej?. Historycy twierdzą, że był to teren podmokły, który po osuszeniu stał się miejscem publicznych zgromadzeń.. W niej dowi.z nazwą jednego osiągnięcia starożytnych Rzymian (akwedukt, Koloseum, Łuk Triumfalny, Kolumna Trajana, Panteon, Forum Romanum, Circus Maximus, Prawo XII Tablic).. Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał.. Na terenie starożytnego państwa rzymskiego bardzo prężnie rozwijała się architektura, która podobnie jak inne dziedziny kultury była pod wpływami obcych wzorców.. Wspomniane wynalazki i osiągnięcia rzymskie odegrały ważną rolę w rozwoju późniejszej kultury europejskiej.Dokonania starożytnych Rzymian - Zintegrowana Platforma Edukacyjna..

Jak narodziła się cywilizacja starożytnego Rzymu?

Pałace.. b) Rozwijała się matematyka jako nauka pomocnicza w budownictwie oraz geografia.. Rzym - miasto, które stało się imperium - powtórzenie.dział: Osiągnięcia cywilizacji.. Do tych zdobyczy, kultury które najlepiej się rozwinęły zaliczamy: Filozofię, Literaturę, Sztukę, Religię, Budownictwo, Retorykę, Historiografię, Naukę,Mapa starożytnego Rzymu Osiągnięcia architektoniczne Cyrki Mosty Drogi Akwedukty Amfiteatry Termy Łuki triumfalne Kamienie milowe Kamienice Bazyliki Grobowce ( katakumby) Cechy charakterystyczne porządku toskańskiego: kolumny miały gładkie trzony (w porządku doryckim pokryte były żłobieniami) pod kolumnami wprowadzono bazy (w porządku doryckim kolumny stały bezpośrednio na stylobacie) Koloseum- jedna z najsłynniejszych budowli świata Termy Karakali -największe w .Rzymianie byli znakomitymi budowniczymi i inżynierami.. Wznoszono także mauzolea.. Jak funkcjonowała Polska dzielnicowa?. Na rozwój kultury rzymskiej ogromny wpływ mieli Grecy - hellenizacja a. wykształceni Rzymianie znali język grecki i studiowali literaturę grecką b. nauczycielami dzieci rzymskich często byli greccy niewolnicy c. do Rzymu sprowadzano dzieła rzemieślników i artystów greckicha..

Bazylika.Osiągnięcia Rzymian - kultura starożytnego Rzymu 1.

Cele lekcji: Uczeń: kształci umiejętności pracy z tekstem źródłowym, zna i rozumie podobieństwa i różnice w kulturze starożytnej Grecji i Rzym, kształci swoją wrażliwość i wyobraźnię, wymienia najważniejszych twórców kultury greckiej i rzymskiej, Zbudowano tu potem takie obiekty jak kuria, mównica (Rostra), świątynia Westy i dom westalek, świątynie Saturna, Dioskurów, Zgody, a także budynek Regii .Rozdział III.. 5. posłużę się pojęciami: pax romana, pryncypat, .. - opisuje wygląd starożytnego RzymuJej liczne przydomki wskazują, że opiekowała się: dziewicami, narzeczonymi, małżeństwem, ciążą i połogiem (nazywana była tą, która pozwala dziecku ujrzeć światło dnia ), przez co była też uosabiana z grecką Ejlejtyją, boginią połogu.. Pobierz (ppt, 5,2 MB) Komentarze.. Wynaleźli beton, dzięki któremu mogli wznosić w swoich miastach ogromne gmachy - świątynie, termy, amfiteatry czy bazyliki.. Wodę ze źródeł w pobliskich górach doprowadzały do miast kamienne akwedukty.. Następnym wielkim osiągnięciem rzymskich inżynierów z tamtego okresu była rozbudowana sieć akweduktów.. Do jego zdobyczy i osiągnięć kultury, które najlepiej się rozwinęły zaliczamy: budownictwo, filozofię, literaturę, religię, sztukę, retorykę, historiografię czy naukę.. Kryzys i upadek cesarstwa rzymskiego.. Haneczka, 2011-10-05 sieroty i wdowy Muzealna, 2011-10-06 Niektóre fotografie są bardzo słabej jakości..

Nowa EraLekcja historii opowiadająca o ustroju starożytnego Rzymu.

Zapewniały one zaopatrzenie w wodę dużym miastom.Plik Bogowie starożytnego Rzymu i osiągnięcia techniczne Rzymian.ppt na koncie użytkownika historyk1 • folder Prezentacje z internetu • Data dodania: 29 sty 2009 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Starożytność - Historia - na6.pl.. 5. posłużę się pojęciami: republika, zgromadzenie ludowe .. 3. wymienię główne prowincje rzymskie i ich obowiązki wobec Rzymu (mapa) 4. wymienię osiągnięcia Oktawiana Augusta, Trajana.. Obowiązkowo uczono się greki, filozofii greckiej, kształcono wymowę (retoryka) .. Najzamożniejsi obywatele rzymscy, a przede wszystkim cesarze, wznosili okazałe pałace i rezydencje.Wyjaśnisz pojęcia - bazylika, gladiator, kodeks, prawo rzymskie, amfiteatr, Prawo XII tablic; Wytłumaczysz hasło - "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu" NACOBEZU: Wymienię najważniejsze osiągnięcia architektoniczne Rzymian i wyjaśnię do czego służyły; Wytłumaczę nowe pojęcia podane powyżej ( punkt 3)Prezentacja multimedialna na temat osiągnięć starożytnego Rzymu - do wykorzystania na lekcji w gimnazjum i szkołach średnich..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt