Polska i litwa pod rządami ostatnich jagiellonów ćwiczenia

Pobierz

Wymień ziemie przyłączone i utracone przez Polskę i Litwę w latach .. w roku .katolicka - Lekcja powtórzeniowa: Europa i świat w XVI w, 8.. Likwidacja państwa zakonnego i powstanie Prus Książęcych.. Filmy.. W XVI wieku polska szlachta czerpała duże zyski z handlu zbożem.. Powstanie Rzeczypospolitej Obojga Narodów (s. 59-), 11.. Pobierz.. STRESZCZENIE.. E-podręcznik Historia.. STRESZCZENIE.. Włączenie Mazowsza do Korony.. Skopiuj link Skopiowano.. Polska w XVI wieku.. Po gimnazjumPrzyjrzyj się mapie, a następnie wykonaj ćwiczenie.. Wymień trzy przyczyny zawarcia unii polsko-litewskiej w 1569 roku.. 2.Jagiellonowie - dynastia królewska wywodząca się od wielkich książąt litewskich, gałąź Giedyminowiczów.. Tatarzy mieli przeprowadzad dywersję poprzez najazdy na ziemie Moskwy.. Uzupełnij zdanie.. Kultura odrodzenia.. Rządy Ludwika Andegaweńskiego (1370 -1382)
Zgodnie z odpowiednimi układami panem i dziedzicem korony królestwa polskiego został Ludwik Andegaweński - siostrzeniec króla Kazimierza ( Są na to odpowiednie układy pomiędzy Kazimierzem Wielkim a Ludwikiem i zobowiązaniem Ludwika, że .Polska pod rządami Jagiellonów.. Gospodarka Rzeczpospolitej w XVI w., 13.Rządy ostatnich Jagiellonów.. Hołd pruski został złożony przez , polskiemu królowi, czyli.. Kształtowanie się demokracji szlacheckiej, 10.. Pobierz materiały: Ćwiczenia z mapą 3..

Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów .

Daty: 3.. Materiał jest dostępny tylko dla nauczycieli, którzy mają uprawnienia do jego pobrania.. Aleksander Jagiellończyk, który panował na Litwie od śmierci swego ojca Kazimierza Jagiellończyka (1492), w 1501 r., po śmierci swego brata Jana Olbrachta, objął władzę również w Polsce.. Polska pod rządami Jagiellonów.Polska i Litwa pod rządami Jagellonów.. Aby kontynuować przedłużającą się wojnę z Moskwą, zdecydował się on odnowić unię .Drzewo genealogiczne Jagiellonów.. ODRODZENIE W POLSCE 1. b. umocnienie dominacji nad Bałtykiem:Hołd Pruski 1525r., Kurlandia 1561 r., flota kaperska.POLSKA I LITWA POD RZADAMI OSTATNICH JAGIELLONÓW Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów.. Wiek XVI, czas panowania ostatnich Jagiellonów, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta, określany jest jako "złoty wiek kultury polskiej".. Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów.. Zakres rozszerzony.. WSTĘP DYNASTIA JAGIELLONÓW Dynastia Jagiellonów Jagiellonowie to dynastia, która na przełomie XV i XVI wieku rządziła w wielu Koniec 1.. U nas, w Polsce, i wsie, i miasta buduje się z drewna, którego jest pod dostatkiem.polska i litwa za pierwszych jagiellonÓw Wejście na polski tron Ludwika Andegaweńskiego rozczarowało Polaków.. 3.Omawiasz politykę zagraniczną ostatnich Jagiellonów: a.Układ z Habsburgami 1515r..

Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów.

Nazwa dynastii pochodzi od imienia Jagiełło (Jogaila), które nosił założyciel dynastii, Władysław II Jagiełło, wielki .TEMATY: POLSKA I LITWA POD RZĄDAMI OSTATNICH JAGIELLONÓW KSZTAŁTOWANIE SIĘ DEMOKRACJI SZLACHECKIEJ POWSTANIE RZECZYPOSPOLITEJ OBOJGA NARODÓW.. Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów którymi władali Jagiellonowie; Zagadnienia zakonnego; 1.. Wprowadzenie.. Jagiellonowie lit. Jogailaičiai - gałąź dynastii Giedyminowiczów, wywodząca się od Władysława II Jagiełły, wielkiego księcia litewskiego i króla Polski.. Zaloguj się lub Dołącz do Klubu.polska i litwa pod rządami ostatnich jagiellonów 1. w rzeczypospolitej od rządami ostatnich jagiellonów podjęto wiele działań które wpłynęły na kształt państwa.. Pojęcia: 2.. Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów.1.Wymieniasz państwa w których rządziła dynastia Jagiellonów na przełomie XVi XVI w.. W momencie jego przyjścia na świat królem Polski był .Polski król chce rozpocząć przebudowę swojego zamku, a my mamy mu w tym pomóc.. 1515 - podpisanie traktatu wiedeńskiego.. Jej przedstawiciele panowali w Polsce w latach , na Litwie w latach i , w Czechach w latach oraz .7.. Źródło 1.. Powstanie Rzeczypopspolitej Obojga Narodów.. 4) 5)opisuje początek wojny z państwem moskiewskim; wie, w jaki sposób doszło do likwidacji państwa zakonnego; wymienia i rozumie przyczyny wojen z państwem omawia położenie międzynarodowe Polski za ostatnichNauczyciel.pl to portal edukacyjny, który pomoże Ci zaoszczędzić czas i urozmaicić lekcje dzięki wysokiej jakości interaktywnym zasobom edukacyjnym, umożliwiającym realizację podstawy programowej w szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkole ponadgimnazjalnej.Polityka zagraniczna Polski za dwóch ostatnich Jagiellonów..

Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów (s. 48-53), 9.

Ćwiczenia z mapą.. - A więc jesteście architektami!. Wojny z Moskwą: Przyczyny: dążenie Wielkiego Księstwa Moskiewskiego do podporządkowania sobie ziem dawnej Rusi.. Sprawdzian został opracowany na podstawie podręcznika i ćwiczenia Historia i społeczeństwo wydawnictwa OPERON.. Podjęła działania mające na celu zyskanie pomocy ze strony wojsk polskich oraz sprzymierzyła się z hanatem Krymskim (Tatarami), którym również zagrażało Wielkie Księstwo Moskiewskie.. Dzieje nowożytne.. Numery dopuszczenia; O Klubie .Jest to sprawdzian wiadomości dla klasy V z działu Polska Jagiellonów.. Państwa europejskie pod rządami Jagiellonów Krysan Chariza i zespół, Państwa europejskie pod rządami Jagiellonów, Uzupełnij poniższy tekst.. B) by Jedna z jego córek została królową Polski.. Kształtowanie się demokracji szlacheckiej str. 56 - 60.. Zjazd .7.. Pobierz (docx, 61,0 KB) Podgląd treści.. Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów ziemie, którymi władali Jagiellonowie; wskazuje na mapie IX.. Historia 5 klasa Polska w XIII - XV wieku - podsumowanie 1.. 1561 - sekularyzacja zakonu kawalerów mieczowych w Inflantach.. Rzeczpospolita monarchią elekcyjną, 12.. Ziemie przyłączone Odpowiedź na zadanie z Zrozumieć przeszłość.. Powstanie Stanów Zjednoczonych Ameryki .. SPRAWDZIAN.. 3.Litwa nie była w stanie sama powstrzymad agresji moskiewskiej..

Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów ; Lekcja powtórzeniowa.

- pl.ya.guru .. Unia realna zawarta w 1569 roku pomiędzy Polską i Litwą.. wskazuje na mapie ziemie, wymienia ostatnich władców z dynastii Polska i Litwa ostatnie rządy jagielonów Labirynt.Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów str. 50 - 55.. Przebieg: Moskwa opanowała wschodnie tereny Litwy razem ze Smoleńskiem, powstrzymała ją klęska w bitwie pod Orszą.Polska i Litwa w dobie pierwszych Jagiellonów.. Treść Grafika.. Stąd pochodziły fundusze na budowę wspaniałych obiektów, rozwój kultury i nauki.. Pierwszy przywilej dla szlachty nadał król Ludwik po to by szlachta wyraziła zgodę na to: A) bo bardzo lubił szlachtę.. Mikołaj Kopernik żył w latach .. 1506 - 1548 - panowanie Zygmunta I Starego.. Lekcje Scenariusze lekcji.. Władca większość czasu spędzał w swojej ojczyźnie, pozwalając, aby w jego imieniu rządy sprawowała jego matka Elżbieta (córka Władysława Łokietka, siostra Kazimierza Wielkiego).Klasa 6, Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów ; Karta pracy do lekcji.. 1563 - 1570 - pierwsza wojna północna.. Tkaniny dekoracyjne sprowadzone przez Zygmunta II Augusta zdobiące komnaty w Zamku Królewskim na Wawelu.Ćwiczenia z mapą 3.. Na przełomie XV i XVI wieku Jagiellonowie byli jedną z najpotężniejszych dynastii w Europie: zasiadali na tronach Polski, Litwy, Czech i Węgier.W tym czasie Polska i Litwa pozostawały jeszcze dwoma państwami, połączonymi unią personalną.TEST 8 RENESANS Wielkie odkrycia geograficzne.. - krzyknął z podziwem żak.. Kształtowanie się demokracji szlacheckiej.. Wojny Polski z państwem moskiewskim.. Scenariusz lekcji 24.. Reformacja i kontrreformacja.. polityka zagraniczna polityka wewnętrzna 2. które z działań wypisanych w ćw.. C) by szlachta zgodzila się na wojnę z Krzyżakami.. wpisz je do tabeli.. - Słyszałem wiele o włoskim stylu budowania, ale nie widziałem nigdy takiej budowli.. W oparciu o drzewo genealogiczne wymieniasz oststnich Jagiellonów.. Powstanie Rzeczypopspolitej Obojga Narodów str. 61 - 64.4.. Panowali: na Litwie w latach i , w Polsce , na Węgrzech w latach i , w Czechach w latach .. Powstanie floty bałtyckiej.. 1 uważasz za najważniejsze dla funkcjonowania państwa i jego .Polska i Litwa pod rządami ostatnich Jagiellonów.. 1548 - 1572 - panowanie Zygmunta II Augusta..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt