Dwa style w sztuce średniowiecza prezentacja

Pobierz

Ramy czasowe: Terminem tym określa się epokę historii i kultury europejskiej między czasami starożytnymi a nowożytnymi.. Spotkamy w niej wiele nurtów.. Uporządkowana w ten sposób plansza zbie - ra najważniejsze zagadnienia związane z epoką wieków średnich.. Architektura: Malarstwo romańskie kamień, filary, bardzo wysokie budynki, duże okna zakończone ostrymi łukam, rozety, witraże.. Sztuka romańska - styl w sztukach plastycznych od XI-XIII wieku, ukształtowany w Europie zachodniej.. Był niejako rozwinięciem stylu romańskiego.. W średniowieczu te same przedmioty stały się symbolami, a najbardziej nawet nieporadne dzieło sztuki zaczynało .Za początek polskiego Średniowiecza przyjmuje się rok 966 to jest rok przyjęcia przez Polskę chrześcijaństwa.. Motyw danse macabre i memento mori.. Prezentacja multimedialna ze średniowiecza.Katedra w Ely Krzywa wieża w Pizie Kościół Jana Jerozolimskiego za murami w Poznaniu Rotunda Świętego Prokopa - romański kościół w Strzelnie Styl gotycki powstał ok. 1140 we Francji.. Powstał w wyniku wprowadzania chrześcijaństwa.. Sztuka romańska Sztuka romańska rozwinęła się w X-XIII wieku, w Polsce w wieku XIV.SZTUKA ŚREDNIOWIECZA W średniowieczu dominowały dwa style - romański (romanizm), który panował w sztuce krajów chrześcijańskiego Zachodu od XI do XIII w., oraz gotycki (gotyk), zapoczątkowany w połowie XII w., który był charakterystyczny dla sztuki zachodnioeuropejskiej do początków XVI w.Zapewne trudno nam dziś zrozumieć, jak radykalną zmianę wprowadziło w sztuce średniowiecze - w dziełach antyku znajdziemy bez trudu puchar wina, chleb, rybę na talerzu, gołębicę, baranki i nawet dobrych pasterzy..

malowidła ścienne, miniatury,Dwa style w sztuce średniowiecza.

Dominowanie języka łacińskiego, pojawienie się stylu romańskiego w sztuce, zdecydowany rozwój .Prezentacja ŚredniowieczeMultimedialna mapa mentalna składa się z sześciu głównych odnośników (Pojęcia, Cechy sztuki, Style w sztuce, Literatura, Wzorce osobowe, Średniowiecze w Polsce).. • Schyłkowe Średniowiecze - jesień Średniowiecza (XIV-XV w.). Nowa Era str. 153 - 157.Dostępne są napisy dla osób niesłyszących bądź niedosłyszących.Jeśli chcesz b.Sztuka średniowieczna jest niesłychanie bogata.. W literaturze zaczyna się kształtować, obok piśmiennictwa łacińskiego, również twórczość w językach narodowych.. Duchowni i świeccy - czytający i słuchający.. Asceza oraz anonimowość twórców.. Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał.. Początek średniowiecza wiąże się z 476 r. n.e., tj. upadkiem Cesarstwa Zachodniorzymskiego, schyłek zaś z wydarzeniami historycznymi XV .. Można wyróżnić trzy fazy jego rozwoju: Wiek V - XIII adaptacja europejskich wzorców kulturowych w sztuce i literaturze..

W sztuce dominuje styl gotycki ...Średniowiecze - pochodzenie nazwy, ramy czasowe i czas trwania.

Z mapą można pracować na wiele sposobów.Plik Sztuka średniowiecza prezentacja.ppt na koncie użytkownika dominxd1210 • folder Sztuka • Data dodania: 27 paź 2012 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.• Dojrzałe Średniowiecze (XI-XII w.). Do podstawowych należą styl romański i gotycki, wcześniej wyróżnia się także sztukę wczesnochrześcijańską, bizantyjską, karolińską (lub preromańską) i koptyjską.. Poprzednia strona Duchowni i świeccy - czytający i słuchający.prezentacja o cechach budowli romańskich i gotyckich przygotowana przez nauczyciela, przygotowanie notatki na bazie prezentacji przez uczniów, praca indywidualna: wyszukanie miejscowości, w których zachowały się romańskie i gotyckie zabytki w Europie, w Polsce, w województwie śląskim i swojej miejscowości.Polska sztuka średniowieczna rozwijała się przez pięć stuleci w rytmie zgodnym z ewolucją europejskich stylów artystycznych epoki: przedromańskiego, romańskiego i gotyckiego.. (to zjawisko potrwa aż do końca XV wieku).. Światopogląd - teocentryzm, uniwersalizm.. Wyczerpujące przedstawienie w zwięzłym haśle jej faz rozwojowych, nurtów stylowych, szkół lokalnych, a tym bardziej najcenniejszych choćby zabytków jest .Scenariusz lekcji historii - klasa V szkoły podstawowej Temat: Jedna epoka - dwa style Cele lekcji: Uczeń: • wyjaśnia pojęcie "styl" w architekturze i sztuce; • wskazuje styl romański i gotycki jako style architektury średniowiecznej; • charakteryzuje krótko architekturę średniowiecza, podając najważniejsze cechy budowli romańskich i gotyckich; • wyjaśnia pojęcia .Scharakteryzuj na wybranych przykładach kulturę średniowiecza w Polsce..

Dwa style w sztuce średniowiecza Rzeźba romańska: uzupełnienie dekoracji budowli, płaskorzeźby na ścianach i portalach.


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt